Oznam pre občanov obce Údol hlásený v obecnom rozhlase 17. 3. 2020

Oznam pre občanov obce Údol

Oznam pre občanov obce Údol k mimoriadnej situácií spôsobenej koronavírusom COVID-19

Vážení občania, situácia na Slovensku je veľmi vážna, preto je nutné, aby sme ju nepreceňovali ale brali vážne.

Preto Vás žiadam, aby ste čo najviac obmedzili pohyb mimo svojho domova, ak to nie je nutné pre cestu do práce, poprípade na nákup. Je potrebné, aby sme si uvedomili, že to nie sú prázdniny ale karanténa situovaná pre bezpečnosť nás všetkých.

Týmto vyzývam všetkých rodičov, aby nepúšťali svoje deti von bezdôvodne. Je tiež zakázane zoskupovať sa v skupinách.

Kvôli bezpečnostným opatreniam a predchádzaniu šírenia vírusu si každý občan musí zabezpečiť rúško a požívať ho. Pre dôchodcov v najbližších dňoch obec rúška zabezpečí. Nebudú jednorázové, to znamená, že si ich budú vedieť oprať a použiť znovu.

Taktiež obec Údol zabezpečí od stredy 18.03.2020 pre dôchodcov, ktorí si nevedia sami nakúpiť, potraviny, drogériu a lieky.

Netreba zabúdať aj na hygienu, ktorá je v tejto situácií veľmi dôležitá a môže nás zachrániť pred nakazením. Často a dôkladne si umývajte ruky aspoň 1 minútu a často pite vodu po dúškach. Tvrdý alkohol pri koronavíruse nezaberá, naopak oslabuje imunitu a tým je človek náchylnejší na nakazenie sa, ale prospieva pohár vína alebo 1 pivo.

Všetci tí, ktorí prídu zo zahraničia a tí z ktorými prišli títo ľudia do kontaktu majú povinnosť nahlásiť túto skutočnosť telefonicky alebo elektronicky poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť v špecializačnom odbore všeobecne lekárstvo, a s ktorým má  uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti alebo poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť' v špecializačnom odbore pediatria, a s ktorým má dieťa uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti a taktiež aby túto skutočnosť oznámili na obecnom úrade na t.č. 052 43 93 436, 0902 738 152 alebo prostredníctvom mailu obecudol@obecudol.sk a aby dodržiavali 14 dňovú karanténnu lehotu.

Na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR pri ohrození verejného zdravia sa všetkým osobám, ktoré sa od 16. marca 2020 od 6: 00 hod. ako zorganizovane skupiny vrátili z postihnutých oblastí zahraničia na územie Slovenskej republiky alebo o repatriácii ktorých na územie Slovenskej republiky sa rozhodne, sa nariaďuje izolácia v zariadeniach určených Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky COVID-l9 a následne po zistení negatívneho výsledku sa tejto osobe nariaďuje domáca izolácia v celkovej dobe spoločne 14 dni.

Ak bude pohyb takejto osoby nahlásený alebo sa zistí, že neplní nariadenia krízového štábu SR, bude na takúto osobu podane trestné oznámenie.

V prípade, že mate podozrenie na ochorenie COVID-19 bezodkladne volajte na t. č. 0910 440 662, 0911 715 571 RUVZ v Starej Ľubovni.

Zmena a doplnenie opatrenia ÚVZ SR pri ohrození verejného zdravia zo dňa 16.03.2020​​​​​​​

Príloha

Vytvorené: 17. 3. 2020