Obsah

Informácie Covid 19

Typ: ostatné
Vzhľadom k aktuálnej epidemiologickej situácii v okrese Stará Ľubovňa Vám opäť dávame do povedomia nasledujúce informácie.

Informácie Covid 19

Ak si myslíte, že ste boli vystavený ochoreniu COVID-19 a objavila sa horúčka a príznaky ako je kašeľ alebo ťažkosti s dýchaním, kontaktujte telefonicky svojho všeobecného lekára a RUVZ Stará Ľubovňa na t.č.  0911/ 715 571 alebo 0902/197 145.

Ak máte ochorenie COVID-19 alebo máte podozrenie, že ste nakazený vírusom, ktorý spôsobuje COVID-19, postupujte podľa krokov uvedených nižšie, aby ste zabránili šíreniu choroby na ľudí vo vašej domácnosti a vo vašom okolí.

 • Zostaňte doma: Ľudia, ktorí majú mierne ochorenie COVID-19, majú byť počas choroby izolovaní doma. Mali by ste zamedziť činnosti mimo svojho domu, s výnimkou nevyhnutnej lekárskej starostlivosti.
 • Vyhýbajte sa verejným priestranstvám: Nechoďte do práce, školy alebo na verejné priestranstvá.
 • Vyhýbajte sa mestskej hromadnej doprave: Vyhnite sa používaniu verejnej dopravy, spoločných jázd autom alebo taxíkom.
 • Noste rúško v prítomnosti iných ľudí (napr. pri zdieľaní izby alebo vozidla) alebo zvierat, a skôr než vstúpite do priestorov poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
 • Umývajte si ruky mydlom a teplou vodou najmenej 20 sekúnd viackrát za deň alebo použite dezinfekčný prostriedok na ruky s obsahom najmenej 60% alkoholu.
 • Ak sa staráte o chorých a chorá osoba nie je schopná nosiť rúško (napríklad preto, lebo jej spôsobuje problémy s dýchaním), nemali by ľudia, ktorí žijú s touto chorou osobou, zostať s ňou v rovnakej miestnosti alebo by mali nosiť rúško, keď vstúpia do miestnosti s chorou osobou.
 • Skôr než osobne navštívite svojho lekára, zavolajte mu vopred: Ak máte dohodnuté stretnutie u lekára, zavolajte poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti a povedzte mu, že máte alebo môžete mať COVID-19. To pomôže poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti podniknúť kroky na zabránenie šírenia nákazy alebo vystavenia riziku nákazy iných ľudí.
 • V prípade mimoriadnych zdravotných udalostí, volajte na číslo 155 a informujte dispečing, že máte alebo môžete mať COVID-19. Ak je to možné, nasaďte si rúško skôr, ako dorazí pohotovostná služba.
 • Držte sa ďalej od ostatných: Pokiaľ je to možné, mali by ste zostať vo svojej izbe, mimo dosahu ostatných ľudí vo vašej domácnosti. Mali by ste použiť aj samostatnú kúpeľňu a WC, ak je to možné.
 • Obmedzte kontakt s domácimi zvieratami: Počas choroby COVID-19, by ste mali obmedziť kontakt s domácimi zvieratami a inými zvieratami. Aj keď sa nezaznamenali správy o tom, že by zvieratá ochoreli na COVID-19, stále sa odporúča, aby ľudia chorí na COVID-19 obmedzili kontakt so zvieratami, kým nebude o víruse známych viac informácií.
 • Vyčistite všetky povrchy, ktorých sa často dotýkate, ako napríklad stoly a kľučky. Používajte domáce dezinfekčné prostriedky na dané povrchy

Ak mate spomenuté príznaky alebo potvrdený pozitívny test na Covid 19 ste povinný informovať  o tejto skutočnosti obecný úrad, aby sa mohli prijať potrebne prísnejšie opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti obyvateľov obce

Ďakujeme, že myslite na bezpečnosť svojich blízkych a ostatných obyvateľov našej obce.


Vytvorené: 5. 9. 2020
Posledná aktualizácia: 5. 9. 2020 11:31
Autor: Správce Webu